ZNANOST, TRADICIJA in UMETNOST

Znanost, tradicija in umetnost?


Prepletanje znanosti, tradicije in umetnosti je kot prepletanje fizičnega telesa, uma in duše. 

Znanost, tradicija in umetnost se prepletajo kot duša, um in telo. Eno ni ločeno od drugega, posamezno ne obstaja. So v medsebojni interakciji, soodvisnosti, sožitju. Ena vpliva na drugo, druga na tretjo, tretja spet na prvo.

Znanost je telo in daje razlago.

Um je tradicija in daje razum.

Umetnost je duša in daje čutenje, čustva.

Uglašenost vseh treh prinaša ravnovesje in dobro počutje.


ayurveda - vata

ZNANOST


Kineziologija, anatomija, fiziologija, psihologija in ayurveda so znanosti, ki so mi do danes pomagale odgovoriti na marsikateri "zakaj",  "kako" in "koliko".


Kineziologija, anatomija in fiziologija so znanosti, ki mi nudijo odgovore predvsem na vprašanji "kako" (pravilno izvesti gib) in "koliko" (obremenitve je dovolj/preveč/premalo), medtem ko mi psihologija in ayurveda nudita vpogled v področje "zakaj".


Kineziologija je veda, ki preučuje gibanje človeškega telesa z biomehanskega, psihološkega in fiziološkega vidika.


Anatomija je veda biologije, ki preučuje zgradbo živih bitij.


Fiziologija človeka je veda o življenjskih procesih v zdravem človeškem organizmu in njegovih delih.



TRADICIJA

Indijska tradicija s svojimi masažami, jogo in drugimi tehnikami predstavlja most med znanostjo, tradicijo in umetnostjo, most med telesom, umom in dušo.

Tradicionalna indijska filozofija, znanost o življenju, je najstarejši sistem, ki temelji na vzpostavljanju in ohranjanju notranjega in zunanjega ravnovesja. Iz tradicionalne indijske filozofije so se kasneje razvili tudi drugi sistemi. Je edinstven holistični sistem, ki temelji na vzpostavljanju in vzdrževanju psihičnega, fizičnega in mentalnega ravnovesja v harmoniji z zunanjim okoljem.

V telesu potekajo številni energetski kanali, ki jih z drugo besedo imenujamo nadiji ali meridiani, po njih pa se pretaka življenjska energija. Na energetskih kanalih obstajajo energetske točke, marme, poznane tudi kot akupunkturne točke. Kadar se energija neovirano pretaka po kanalih, je v telesu vzpostavljeno stanje zdravega ravnovesja. Zaradi zunanjih in/ali notranjih dejavnikov se na nekem nivoju lahko pojavi blokada v pretoku energije, kar vodi do energetskega neravnovesja. Če ga ne odpravimo, se pojavi bolezen.

Najpogostejši vzroki za nastanek notranjega neravnovesja so negativna ali zavrta čustva: jeza, žalost, strah, nevoščljivost. Najpogostejših vzroki za pojav zunanjega neravnovesja so: nepravilna prehrana, tako po sestavi kot po količini, premalo gibanja, nepravilno dihanje in vplivi zunanjega okolja.

Tradicionalna pravila

new_icons-2
Ješ, da boš živel in ne živiš, da boš jedel.
Obrok se mora končati, ko si še malce lačen. S hrano naj se polni le polovica želodca, četrtina želodca je za tekočine in četrtina naj bo prazna.
new_icons-2
Hrana se mora kuhati najprej v kuhinji in drugič v želodcu. Zato mora želodec imeti prazen prostor, da se lahko v njem hrana kuha. Tudi v loncu mora biti prostor, da se hrana lahko kuha.
Jesti moramo tisto, kar raste v našem okolju, kajti ta živila ustrezajo naši presnovi. Ni nujno, da jemo eksotično hrano, ker je naš presnovni vzorec ne pozna tako dobro kot domačo hrano.
Jesti moramo tisto hrano, ki jo je mogoče dobiti v tekoči sezon. Narava že ve, kakšno hrano potrebujemo v določeni sezoni. Poletna živila telo hladijo, zimska pa ga ogrevajo.
Zajtrk naj bo med 07:00 in 09:00, kosilo do 13:00 in večerja do 19:00.
Jejmo zdravo, z občutkom okusa in z razumevanjem narave hrane.
UMETNOST

Glavno vodilo umetnosti je vzbujanje občutkov. Ne nujno vedno le prijetnih, a vendar vedno tiste, ki morajo v danem trenutku na dan. V tem je čar umetnosti. In v tem je čar življenja.

Umetnost je vzpostaviti in ohranjati notranji občutek miru, ravnovesje med + in -, ravnovesje med čustvi in razumom, veseljem in žalostjo, svetlobo in temo...

Umetnost je krmariti skozi življenje z zavedanjem in posluhom do sebe in do ljudi okoli nas.

Umetnost je sprejemanje drugačnosti, drugačnega mnenja, drugačnega pogleda, okusa...

Umetnost je globlje razumevanje sebe in okolice.

Umetnost je transport, ki nas pelje naravnost v našo dušo. 

Umetnost dovoli vse. Umetnost je.
Človek se nahaja v središču življenjskega kolesa. To kolo je sestavljeno iz različnih dejavnikov, kot so: družina, medsebojni odnosi med člani družine ter atmosfera, v kateri živi posameznik v družini, delo in delovni pogoji, medsebojni odnosi med člani delovnega kolektiva, način življenja, življenjski slog in življenjske navade, način prehranjevanja, stres, klima, kjer živi posameznik itd. 

Vsi ti dejavniki neprestano učinkujejo na posameznika. Če katerikoli od teh dejavnikov posamezniku ne ustreza, ga lahko zapelje v neravnovesje. Ko se to zgodi, se posameznik odcepi od samega sebe in življenje ga nosi naprej, vsak dan se vse bolj oddaljuje od samega sebe, odtuji se in samemu sebi postane tujec. Sebe ne pozna, ker je njegova notranja narava spremenjena in se ne razume. Preneha upoštevati svoje notranje zahteve in potrebe. Ne posluša svoje notranje narave ali notranjega bitja ali notranjega boga ali svoje duše in kar je najslabše, preneha spoštovati samega sebe. 

Iskanje ponovnega ravnovesja je pot vrnitve k sebi, k svoji naravi, notranjemu bitju ali duši. To je pot domov. Ta pot pomeni pot spremembe. Ta sprememba se nanaša na spremembo načina življenja, življenjskih navad, spremembo odnosa do sebe, do drugih, do celega sveta. Holistični pristop k posamezniku se izraža prav tukaj.

Vedno se priporoča abhyango ali masažo s toplimi olji, ki ima globok prečiščevalni in pomirjavlani učinek na telo, um in čustva. Z abhyanga masažo se najprej odstranjuje zastoj ali blokada v pretoku energije, nato se vzpostavlja uravnovešen pretok energije, nato se z energijo polni energetske kanale, čakre in marme. Tako se oseba napolni z energijo, čuti mir in blaženo stanje v celotnem telesu, umu in duši. Abhyanga regenerira, revitalizira ter obnavlja in pomlajuje celoten sistem.
 
Načelo tradicionlane indijske filozofije je: opazovanje in zavedanje. 


"Opazuj in se zavedaj narave ter življenja okoli sebe in v sebi. Tako boš najbolje razumel sebe in svoje težave. Naredi spremembo v življenju, neguj rednost in redne navade, ne pretiravaj z ničimer, kontroliraj in sprosti svoj um, neguj svojo dušo, smehljaj se, veseli se, poj in pleši, življenje naj bo aktivno, dinamično in radostno."
Share by: